NOC WIEZA
Z okazji Nocy Świętojańskiej Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji zaprasza jutro 23.06 br. na NOCNE ZWIEDZANIE WIEŻY PIASTOWSKIEJ. Zabytek tego dnia będzie udostępniony dla zwiedzających w godzinach od 10.00 do 24.00. Dla chętnych przygotowano wiele atrakcji. Zwiedzanie Wieży Piastowskiej urozmaici DUCH KSIĘŻNEJ OFKI. Zapraszamy i życzymy dobrej zabawy. Według legendy, w Noc Świętojańską na Wieży Piastowskiej pojawia się duch Księżnej Ofki (Eufemii), która za życia nie odnalazła szczęścia w miłości. Eufemia z rodu piastowskich książąt ukazuje się każdego roku, aby zwrócić pierścień zaręczynowy, który otrzymała od Jana Dobrego-Księcia Opolskiego. Legenda głosi, że jeśli kobieta odnajdzie pierścień-przyniesie jej to nieszczęście. Gdy natomiast znajdzie go mężczyzna, będzie miał wiele szczęścia.

Wieża Piastowska – pozostałość po nieistniejącym dziś Zamku Piastowskim, zlokalizowanym na odrzańskiej wyspie Pasiece, w części zwanej Ostrówkiem. Należy do najstarszych w kraju zabytków architektury obronnej, pełni też rolę symbolu Opola i województwa opolskiego.

Romański Zamek Piastowski, wzniesiony przez księcia Kazimierza w 1217 roku, powstał w miejscu wczesnośredniowiecznego grodu. Był on jednym z najstarszych murowanych zamków średniowiecznych na Śląsku.

Znacznie wcześniej, bo około 990 roku, istniał w tym miejscu gród, należący do państwa Mieszka I. Gród obsadzony był przez drużynę złożoną z kilkudziesięciu wojów. Wraz z nimi w grodzie mieszkały ich rodziny oraz przedstawiciele władzy i urzędnicy. Od początku XIII wieku gród tracił na znaczeniu na rzecz miasta położonego na prawym brzegu Odry.

Wieżę o funkcji mieszkalno – obronnej zbudowano później. Wzniósł ją około roku 1300 książę Bolko I, gdy Opole było już stolicą odrębnego księstwa. Cylindryczna wieża była na owe czasy budowlą ogromną i nowoczesną. Wzniesiono ją z cegły na zaprawie wapiennej z użyciem kamienia polnego do budowy fundamentów. Szerokość jej murów u podstawy dochodzi do 3 metrów. Na poziomie ganku, tj. na wysokości ok. 9 metrów nad ziemią znajdowało się pierwotne wejście do budowli – obecne, na poziomie terenu, zostało wykute wtórnie w XX wieku.

Wieża o wysokości 35 metrów, jako najwyższy punkt zamku służyła do obserwacji dalekiego przedpola, a następnie sygnalizacji o zbliżającym się niebezpieczeństwie.

Jej najniższa, ciemna i dostępna tylko z wyższej kondygnacji izba pełniła funkcję więzienia.

W roku 1928 w związku ze złym stanem technicznym obiektu oraz rosnącymi potrzebami lokalowymi rejencji opolskiej, podjęto decyzję o wyburzeniu zamku. Na skutek protestów mieszkańców Opola i Związku Polaków w Niemczech, zachowano wieżę zamkową, którą uwzględniono przy budowie gmachu rejencji. Budowę nowego gmachu zakończono w 1934 r.

Obecnie budynek jest siedzibą Wojewody Opolskiego oraz Marszałka Województwa Opolskiego. Gmach wraz z sąsiadującą Wieżą Piastowską, jest jednym z kluczowych elementów współczesnej architektury Opola.

W latach 2013-2014 dokonano gruntownej renowacji Wieży Piastowskiej, największej od lat 30–tych XX wieku. Celem prac był nie tylko remont, ale także adaptacja obiektu dla celów turystycznych.

INFO: http://www.wiezapiastowska.pl/

ZDJĘCIA: Maja Kozłowska