Nie lada atrakcja czekała 20 i 21.02.2016 miłośników sportów zimowych z Opola. Na naszym lodowisku odbyły się finały Ogólnopolskich Zawodów Rankingowych w short-tracku. Wystąpiła praktycznie cała krajowa czołówka w tej dyscyplinie sportu.

Ostatnie duże zawody short-tracku odbyły się na Toropolu kilka lat temu, tym bardziej warto było wybrać się na lodowisko. W sumie kibicom zaprezentowało się około 170 zawodników i zawodniczek, z 12 klubów. Wśród nich byli oczywiście gospodarze z AZS-u KU Politechnika Opolska, a do rywalizacji przystąpiło aż 31 opolan w różnych kategoriach wiekowych: od juniorów do seniorów. Kibice  mogli zobaczyć w akcji m.in. naszych kadrowiczów Adama Filipowicza i Oliwię Gawlicę, a także m.in. czołowych juniorów w kraju Wiktorię Tkaczuk, Magdalenę Zych i Mateusza Krzemińskiego, który po raz pierwszy ścigał się z seniorami oraz Magdalenę Szwajlik, Katarzynę Iwach czy Paulinę Wilgę.

W kategorii seniorów bezkonkurencyjni okazali się nasi kadrowicze Adam Filipowicz i Oliwia Gawlica. Ten pierwszy zwyciężył na wszystkich trzech dystansach (500, 1000 i 1500 metrów) i zdecydowanie triumfował w klasyfikacji generalnej. Nieźle spisali się również jego młodsi koledzy: 17-letni Patryk Olender był szósty w wieloboju, a 13-letni Mateusz Krzemiński, który po raz pierwszy rywalizował razem z seniorami, uplasował się na dziewiątej lokacie, dwukrotnie docierając do półfinałów (na 1500 i 500 metrów).

Wśród kobiet triumfowała Gawlica, która wygrała rywalizację na 1500 i 500 metrów, a na średnim dystansie uplasowała się na drugiej pozycji. Piąta w wieloboju była 15-letnia Magdalena Wilga, „oczko” niżej uplasowała się kolejna opolanka Katarzyna Iwach, a na 11. lokacie, w klasyfikacji łącznej, zawody ukończyła Kamila Bąk.

Na drugim miejscu w wieloboju, w kategorii juniorek C, zawody zakończyła z kolei 13-letnia Wiktoria Tkaczuk, która na wszystkich trzech dystansach zajmowała drugie pozycje, za każdym razem przegrywając z rok starszą Wiktorią Żak z Juvenii Białystok.

W juniorkach D trzecią lokatę w „generalce” zajęła 12-letnia Magdalena Zych. Jej miejsce mogło być wyższe, bowiem wygrała na dystansie 777 metrów i była czwarta na 1000 metrów. Niestety pechowo zakończył się dla niej wyścig eliminacyjnym na 500 metrów. Jadąc na pierwszym miejscu, na ostatnim okrążeniu, zaliczyła upadek i dotarła do mety jako czwarta. To sprawiło, że została sklasyfikowana na dopiero 27. lokacie na tym dystansie, a mimo to i tak stanęła na podium w wieloboju. Na szóstej pozycji rywalizację w tej grupie zakończyła rok młodsza Julia Michalska, która zajęła m.in. drugie miejsce w finale na 777 metrów.

Bezkonkurencyjny w juniorach E był z kolei 10-letni Andrzej Radziejowski z AZS-u, który zwyciężył wszystkie trzy wyścigi (222, 333 i 500 metrów), a w grupie juniorek E na czwartej lokacie w wieloboju uplasowała się 10-letnia Oliwia Szeler, która była trzecia na 222 metry i druga na 333 metry. Z kolei w najmłodszej grupie juniorek i juniorów, najlepsi okazali się opolanie: Anna Rucińka, Nadia Jakubowska i Liliana Albańska oraz Bartosz Dębiński, Noel Vreuls i Filip Hyjek.