Zimą nie trzeba rezygnować z rowerowych wycieczek! Wystarczy odrobina determinacji, a przede wszystkim właściwe przygotowanie. Podpowiadamy, jak w tym wymagającym dla rowerzystów okresie, jeździć bezpiecznie i czerpać radość z aktywności fizycznej.

       

Po pierwsze – dobrze się ubierz

Zimą należy ubierać się ciepło – co jest oczywiste, jednak wybierając się na rowerową przejażdżkę, należy mieć też na uwadze komfort. Gruba i krępująca ruchy odzież jest nie tylko niewygodna, ale i sprawi, że szybciej się zmęczysz. Podstawą stroju powinna być za to termoaktywna bielizna, która doskonale odprowadza wilgoć i zatrzymuje ciepło. Przydadzą Ci się też sportowa kurtka i spodnie w wersji zimowej.

Zwróć uwagę, że im jest chłodniej, tym bardziej należy dbać o kolana, stopy, ręce i głowę. Te miejsca najbardziej narażone są na wychłodzenie. Dlatego pod kaskiem powinna znaleźć się czapka, a twarz dodatkowo można osłonić kominiarką. Na dłonie nałóż rękawiczki – jeśli trzeba nawet dwie pary! Stopy, zamiast grubą skarpetą, zabezpiecz ochraniaczami na buty.

Uwaga! Jeżeli termometr wskazuje -20°C i mniej, lepiej zostań w domu, otul się ciepłym kocem i załóż ulubione kapcie. Jazda na rowerze przy takiej temperaturze nie jest dobrym pomysłem.

       

Po drugie – praktyka czyni mistrza

Kiedy ścieżki rowerowe pokryte są śniegiem i lodem, łatwo nabawić się kontuzji. Aby ich uniknąć, należy poruszać się zdecydowanie wolniej i bacznie obserwować drogę. Pod warstwą puchu mogą znajdować się dziury i przeszkody, np. krawężniki, do pokonywania których należy podejść sposobem. Odpowiednie ustawienie roweru i balansowanie ciałem mogą uchronić Cię przed wypadkiem.

       

W zależności od panujących warunków i stanu nawierzchni stosuje się różne techniki jazdy. Warto pamiętać, że w trudnych zimowych okolicznościach należy hamować pulsacyjnie – zatrzymując się nagle, można stracić panowanie nad rowerem. Co więcej, lepiej jest używać hamulca tylnego, ponieważ odpowiadające mu koło łatwiej jest wyprowadzić z poślizgu.

       

Dzięki zastosowaniu tych kilku porad zima może być czasem przyjemnych wypraw rowerowych z rodziną, jak również intensywnych treningów. Przede wszystkim nie można jednak zapominać o zdrowym rozsądku!

        

Więcej na temat właściwego ubioru oraz wskazówki dotyczące technik jazdy rowerem w zimowych warunkach, znajdziesz na blogu : https://www.dadelo.pl/blog/zima-na-rowerze/