We wtorek 1 sierpnia ulicami naszego miasta przejedzie peleton kolarski jubileuszowej 80 edycji Tour de Pologne. W ten dzień należy się spodziewać dużych zmian w organizacji ruchu w centrum.

– Wyścig kolarski to zawsze konieczność wyłączenia ulic i zmian – mówi Marcin Sabat, dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Opolu – układając wraz z organizatorami wyścigu trasę po Opolu staraliśmy się, by te uciążliwości były jak najmniejsze, choć oczywiście nie da się ich uniknąć. 

Peleton wjedzie do Opola od strony południowej. Przez Grotowice i Groszowice będzie się kierował w kierunku centrum. Głównymi ulicami jakimi przejedzie będą Oświęcimska i Marka
z Jemielnicy. Następnie wjedzie na wiadukt Żołnierzy Wyklętych i z niego prosto na ulicę Reymonta. Potem zawodnicy skręcą w prawo w ulicę Ozimską. Na niej na wysokości skrzyżowania z ul. Katowicką znajdzie się meta. 

Kierowcy w pierwszy dzień sierpnia muszą liczyć się ze sporymi utrudnieniami na części ważnych ulic miasta. Przez cały dzień z ruchu wyłączona będzie ulica Ozimska od skrzyżowania
z Reymonta aż do ul. Plebiscytowej. Skrzyżowanie Reymonta z Ozimską będzie zamknięte
od godziny 15.00 do 17.00. Na ulicy Reymonta wyłączony z ruchu przez cały dzień będzie jeden z dwóch pasów (zachodni czyli od strony Szpitala Ginekologiczno-Położniczego czy inaczej ujmując lewy zgodnie z kierunkiem jazdy po tej ulicy). Parkingi miejskie przy placu Jana Pawła II, gdzie odbywać się będzie ceremonia zakończenia etapu, będą wyłączone z użytku już dzień wcześniej tj. 31 lipca. Chcąc wjechać lub wyjechać z parkingu Galerii Opolanin należy wybrać drogę przy Galerii Sztuki Współczesnej. Ulice: Kościuszki (na odcinku od Kołłątaja
do Katowickiej), Duboisa (na odcinku między ulicami Ozimską i Kościuszki), Orzeszkowej
i Katowicka (między ul. Ozimską i Kościuszki) będą natomiast stanowić zaplecze techniczne dla wozów ekip, biorących udział w wyścigu. Dlatego też 1 sierpnia od godz. 5.00 rano będą wyłączone z ruchu i parkowania.

– Prosimy, by tak planować swoją aktywność 1 sierpnia, aby omijać samochodem centrum miasta – zaznacza dyrektor Sabat.

Kolarze na mecie w naszym mieście finiszować będą około godz. 16.30. Po finiszu odbędzie się natomiast na placu Jana Pawła II dekoracja najlepszych zawodników i na nią organizatorzy zapraszają kibiców. Zaproszenie dotyczy oczywiście trasy całego przejazdu przez Opole
z zaznaczeniem by zachować dużą ostrożność i nie wchodzić na ulice – kolarze będą jechać bardzo szybko. Należy też bezwzględnie stosować się do zaleceń służb porządkowych.  

Tour de Pologne to jeden z najważniejszych wyścigów kolarskich na świecie. Startują w nim wielkie gwiazdy. Nie inaczej będzie w tym roku. Cały wyścig rozpocznie się w tym roku 29 lipca w Poznaniu. Składać się będzie z siedmiu etapów, a jego zakończenie nastąpi w Krakowie.
W Opolu odbędzie się finisz IV etapu. Kolarze ruszą do niego z dolnośląskiego Strzelina, a cały odcinek będzie liczył 198 km.

Po raz ostatni Tour de Pologne gościł w naszym mieście trzy lata temu. Wówczas mieliśmy start do etapu, który jest zdecydowanie mniej istotny niż sam finisz. W całej długiej historii Tour de Pologne, w Opolu meta zostanie usytuowana po raz 14. W XXI wieku kolarze finiszowali u nas tylko raz w 2012 roku. Meta była wówczas na ul. Żeromskiego koło Solarisa, a triumfował świetny brytyjski sprinter Ben Swift.